A. Le Coq Muhu Väina regati favoriidid valmis tiitleid kaitsma ja poodiumikohti võitma

A. Le Coq Muhu Väina regatt 2014.a juulis Pärnus - stardiliinil on ORC I grupi jahid FOTO: Piret Salmistu

Ligi nädala kestval regatil osalevad 113 jahti viiest riigist võistlevad kolmes klassis (ORC, ESTLYS ja Folkboot) ning seitsmes grupis. Regatil selguvad Eesti avamerepurjetamise meistrid klassides väike ORC III ja Folkboot. Tallinnas on võimalik huvilistel laevaga merele minna lühiraja etappi vaatama ning kaasaelajad saavad merel toimuvat jälgida Postimehe otseülekandena regati esimese ja viimase päeva lühiraja etappidelt.

Punktiarvestust ORC gruppidele peetakse Performance Line Offshore/Inshore (korrigeeritud aeg saadakse lahutades sõidule kulunud aja ja jahi avamere ajakoefitsiendi korrutisest distantsipikkuse ja avamere distantsi koefitsiendi korrutis) meetodi järgi. ESTLYS gruppides kasutatakse parandatud aja arvutamiseks aeg-ajale meetodit. Folkboodid sõidavad klassisõitu ehk kes ees see võitja.

Osavõtvate jahtide nimekiri muhuvain.ee/regatt2015/osavotjad

Et rahvusvahelist praktikat järgida, mille põhjal on ORC klassi avamerepurjetamise võistlusformaat orienteeritud pigem sooritusele lühirajal, ei anta juba teist aastat ORC klassis välja Eesti meistri tiitleid Muhu Väina regatil, vaid augusti alguses Pärnus toimuvatel Danske Bank ORC klassi Eesti Meistrivõistlustel. Viimane on ühtlasi ka peaprooviks 10.-16. augustil  samas toimuvateks Volvo Estonia ORC klassi Euroopa Meistrivõistlusteks ning on formaadilt sarnane ORC klassi rahvusvahelistele tiitlivõistlustele. Vaid väikesed ORC III grupi jahid selgitavad Muhu Väina regatil Eesti meistri, kuna selle grupi jahid on ORC tiitlivõistlusteks liiga väikesemõõdulised.

ORC I grupist on 2014.a esikolmikust kohal kõik kolm. Eelmise aasta regati võitja, Kalev Jahtklubi jaht Forte Jaak Jõgiga roolis kannab möödunud aasta augustist ka ORC klassi B grupi maailmameistritiitlit. Möödunud aasta teine, Eero Panki juhitud Reval Café Elisa Kalev Jahtklubist tuli 2014.a ORC klassi MMilt Kielis koju B grupi viienda kohaga olles medalikohal kuni viimase võistluspäevani. Ott Kikkase Sugar 2 Pärnu Jahtklubist on 2013.a ORC C grupi Euroopa meister ning nii 2014.a kui ka 2015.a MMi viies. Neile lähevad kindlasti kõva konkurentsi pakkuma 2014.a Eesti ja Soome ORC A grupi meister, Tiit Vihuli roolitud Olympic Dago Jahtklubist ning uhiuus Itaalia jahikonstruktor Maurizio Cossutti disainitud ning Eestis Ridas Jahtide tehases ehitatud Aivar Tuulbergi Katariina II Pärnu Jahtklubist, kes oma eelmise jahiga tõi koju 2013. Euroopa MV hõbeda C grupis, ning jäi möödunud aasta Kielis toimunud ORC MMil napilt neljandaks. Priit Tammemägi Premium Kalev Jahtklubist, 2013.a EMi hõbe B grupis on starti minemas ka kindlasti sooviga võita koht poodiumil. Kahtlemata ei saa välistada ka ühegi kohaliku ega välismaise jahi sekkumist võitlusse poodiumikohtadele.

ORC II grupis võistleb omavahel suur hulk Beneteau jahte, kelle hulgas favoriitideks kindlasti viimase kahe aasta kahekordne Muhu Väina regati võitja Kalev Jahtklubi jaht Jazz Risto Riimiga roolis; 2014.a pronks – Alari Akermanni Merepärl Pärnu Jahtklubist; 2014.a Eesti ja Soome meister ning Kalev Jahtklubi avamerepurjetamise karikasarja Seiko Cup 2014 võitja My Car Andres Lauluga roolis Kalev Jahtklubist.

ORC III grupis, kus võisteldakse ka Eesti meistritiitli nimel, ei ole sel aastal enam oma suurt hulka selle grupi võidutiitleid kaitsmas Koit Pautsi Edasil, kes oma meeskonnaga  pakub konkurentsi nüüd II grupis jahil Matilda, kelle koduklubiks Kalev Jahktlubi. Küll aga on võitlusvalmis 2014.a regati kolmas ja neljas vastavalt Saaremaa Merispordi Seltsi jaht Kadri Andres Haaveliga roolis ning Moskva jaht Prizrak Dmitry Mostovoy juhtimisel.

ESTLYS1 grupis võib soosikuteks pidada möödunud aasta võitjat Fanaticut Ain Jalasto juhtimisel Kalev Jahtklubist, kes on 2012.a regati võitja ja nii 2012. kui ka 2013.a Soome suurima avamereregati Suursaari Race oma klassi võitja ning sama klubi Tessat Kalev Jahtklubist Alar Ivansoni meeskonnaga, kes 2014.a regatil oli teisel poodiumikohal. Stardiliinil on ka sama klubi jaht Mia Jaanus Talp’iga roolis, kes 2014.a seisis regatil poodiumi kolmandal astmel.  

ESTLYS2 grupis tuleb silmas pidada Läti jaht Kolibrid Roman Mickevici juhtimisel, kellel 2014.a täitus 30 aastat Muhu Väina regati staaži ja Lilianni Saaremaa Merispordi Seltsist Margus Beljakovi meeskonnaga. Ka 2014.a poodiumilt Harri Murdi Temper Pärnu Jahtklubist ja Mikk Metstaki Brigitta Kalev Jahtklubist on taas võistlemas.   

ESTLYS3 grupis tiitel on favoriitide hulgas möödunud aasta võitjana Andres Kõndi Frida Kalev Jahtklubist, Saaremaa Merispordi Seltsi jaht Mercurius Margus Tasaga roolis ning Luisa Haapsalu Jahtklubist Henry Viireti juhtimisel.

Folkboote võistleb sel aastal 10. Arvatavad favoriidid Eesti meistri tiitlile on kindlasti möödunud aasta esikolmiku jahid: võitjana Haapsalu klubi jaht Tuuli Olev Oolupiga roolis, teise koha jaht Greta Mikk Kööseli tiimiga Kalev Jahtklubist ja Topu samast klubist Pertti Neero juhtimisel. Sama esikolmik oli poodiumil ka 2013. aastal.

Regatil osaleb kaks jahti, millel pardal vaid naised: Noblessneri klubist Kaija Sigrid Soomaniga roolis ja Rein Ottosoni Purjespordikooli kasvandikest koosnev naiskond jahil Divine Intervention roolis tubli Laser Radiali sõitja ja tänaseks spordikooli treeneriametit pidav Anne-Mari Luik. Vanima jahina on regatil esindatud 1943. aastal ehitatud Folkboot Fleur Max Daniloffiga roolis ning 2015.aastal valminud jahte osaleb regatil suisa kolm: Pärnu Jahtklubist Aivar Tuulbergi Katariina II (One Off) ja Andrus Luht’i Iti (Bavaria 33CR) ning Kalev Jahtklubist Riho Kalve AquaMarine Hanse 455.

Regati kodulehekülg www.muhuvain.ee  
Regati Facebooki lehekülg   
Otseülekanne Postimehe portaalis – purjetamine.postimees.ee  
GPS jälgimine - www.sportrec.eu/?page_id=671 
Parimad palad, pildid ja uudised regatilt - purjetamine.postimees.ee   
2014. aasta regati pildigaleriid ja videod - muhuvain.ee/galerii

A. Le Coq Muhu Väina regatt 2014 - Jahid saabuvad Roomassaarde Foto: FOTO: Piret Salmistu
Tagasi üles
Back