L, 9.12.2023

Homme algavad Võrtsjärvel talisurfi maailmameistrivõistlused WISSA 2016

PIRET SALMISTU
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Eestist alguse saanud talispordiala tähistab tänavu 40. sünnipäeva  ning 8.-13. veebruaril  Võrtsjärvel toimuvaid ala maailmameistrivõistlusi korraldab Eesti juba viiendat korda. Võistlusele on registreerinud 114 võistlejat 15 riigist, kes võistlevad kolmes klassis – kelgud, lohed ja tiivad.

Kolme osaleva klassi võistlejad selgitavad parimad kahe kuni kolme distsipliini sõitude järel – rajasõit, lühiraja slaalom ja kiirussõit. Eesti parimatest talisurfaritest on stardis slaalomi spetsialist ja 2015.a Eesti meister Lehar Jürimäe. Kindlasti on kohal kiiruse- ja kursisõidu guru, ala üks leiutajaid Kalev Allikveer. Vanameistril on kahekümne viie maailmameistrivõistluse kogemus. Eesti lohesurfareid esindab ka 2014.aasta Eesti meister Madis Kallas. Osalejate nimekirjas on võistlejad Valgevenest, Kanadast, Tšehhi Vabariigist, Soomest, Prantsusmaalt, Saksamaalt, Lätist, Leedust, Poolast, Venemaalt, Rootsist, Šveitsist, Ukrainast, Ameerika Ühendriikidest ja Eestist. Osalejate nimekiri on leitav siin.

Foto:
Foto: Foto: Eesti Purjelaualiit

Esmalt Haapsallu planeeritud võistluse olid korraldajad sunnitud eelmisel nädalal üle viima Võrtsjärvele, kuna jää merel muutus ohtlikuks ning võistluse läbiviimine Haapsalu Eeslahel seetõttu ka võimatuks. Võistluse peakorraldaja Kalev Allikveer koos Eesti Purjelaualiidu peasekretäri Tõnis Kasega käisid läbi võimalikud lahesopid ja järved ning sobivaimateks osutusid jääolud Võrtsjärvel, kus jääl paksust 25-28 cm. Selline võistluste ühest kohast teise viimine on nii talisurfi kui ka jääpurjetamise võistluste korraldamisel küllalt tavapärane tegevus, kuigi lihtsaks ei tee see elu ei korraldajate ega võistlejate jaoks. Harv juhus ei ole ka võistluse „ümberkolimine“ teise riiki, kus leiduvad sobivad jääolud. 

Võrtsjärvel on võistluse keskus Valmas ja Järveääre Puhkekeskuses, kus jääd testiti juba möödunud nädalavahetusel Eesti Meistrivõistluste käigus. Võisteldi kahes klassis – kelgud ja lohed. Kelkudel olid esikolmikuks Andrius Sliuburys Leedust 15,5 punktiga, teise koha sai Aleksandrs Ljontjevs Lätist 18,8 punktiga ning kolmanda koha Paulius Voverys 20,5 punktiga Leedust. Eesti parimana oli Lehar Jürimäe  kaheteistkümnes. Kelkude Eesti MV tulemused 
Lohede kolm parimat tulid Venemaalt. Esikoha võttis Andrei Balyakin 8,2 punktiga, teise koha sai Nikita Kodanev 17,4 punktiga ning kolmandaks tuli Max Feudoroff 21,7 punktiga. Eesti parimana oli Madis Kallas kaheksas. Lohede Eesti MV tulemused 
Talisurfi Eesti Meistrivõistluste pildigaleriid - Eesti Purjelaualiit – 1. päev  ;  2. päev

Talisurfi Maailmameistrivõistluste – WISSA Worlds 2016 avamine on täna õhtul, võistlussõidud on planeeritud toimuma 9.-13. veebruaril, teisipäevast laupäevani. Ilmaolud on kõike muud kui jääspordivõistlust soosivad, kuid korraldajad on optimistlikud ja loodavad võistluse siiski peetud saada.

Wissa 2016 from Teamvosa on Vimeo.

Talisurfi spordiala on sündinud Eestis.  1973.a ilmusid Ain Vilde kaudu Nõukogude Eestisse esimesed purjelaua joonised. Paari aastaga käivitus tõsine purjelauaspordi harrastamine. Uus ala oli väga köitev ning tekkis vajadus sellega aastaringselt tegeleda. Mõte panna puri peale suusale tuli väidetavalt Eesti Energia purjespordientusiastilt Jüri Plisnikult. 1976 konstrueerisidki „Eesti Energia“ purjespordientusiast Jüri Plisnik koos Jaak Kaldjärve ja Tõnu Toomaraga omale talvised sõiduriistad ja hakkasid omavahel võistlema. Nii sündis talisurfi esimene võistlusklass – purisuusk. Purisuusa ajalooga saab lühidalt tutvuda SIIN  või SIIN (Eng). Möödunud neljakümne aastaga on purisuusk ise ja kogu ala palju muutunud. Lisandunud on tiiva ja lohe võistlusklass ning purisuusa kõrvale on tekkinud erinevad kelgud, vastavalt siis kursisõidu või slaalomi distsipliini tarbeks. Rahvusvahelisi talisurfi tiitlivõistlusi peetakse alates 1980. aastast.

WISSA 2016 MMi korraldajad on Kalev Allikveer koostöös Eesti Purjelaualiidu ja WISSA’ga (World Ice and Snow Sailing Association – Maailma Jää- ja Lumepurjetamise Assotsiatsioon). WISSA 2016 MM-i toetavad Eleon, Palmse Mehaanikakoda, Baltic Hotel Promenaadi, Haapsalu Linn ja Eesti Purjelaualiit, koostööpartnerid on Eesti Kultuurkapital, Talvisurf.fi, Hiberna Iceboards, Eesti Kultuurkapital ning meediapartner on World of Windsurf.

WISSA 2016 MMi koduleht: wissa2016.ee 
WISSA 2016 MMi koduleht  Facebookis: https://www.facebook.com/events/822719857826662/

Foto:
Foto: Foto: Eesti Purjelaualiit
Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles