Baltic Offshore Week 2016 - Normet ja Katariina II avamerepurjetamise Eesti ja Soome meistrid

Piret Salmistu
, Kalev Jahtklubi
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Pühapäeval lõppes Pirital Kalev Jahtklubis kolm päeva kestnud kõrgetasemeline avamereregatt Baltic Offshore Week 2016, mis selgitas välja nii Eesti kui ka Soome avamerepurjetamise ORC klassi meistrid kahes grupis. Kahe maa meistriteks tulid Aaro Cantelli meeskond jahil Normet ORC A grupis ja Aivar Tuulbergi meeskond jahil Katariina II ORC B grupis. Mitmekereliste aluste grupi võitjaks tuli Heikki Jürilo meeskond alusel Cremefraes.

Purjetajad võtsid mõõtu ca 8-10 tundi kestnud avameresõidul, neljal lühirajasõidul vastutuule-allatuule rajal ning ca tunni kestnud lühemal avameresõidul. Purjetajad said kolme võistluspäeva jooksul näha ja tunda nii päikesepaistet, tugevat pagilist tuult, jämedat vihma ja tõsist tuulevaikust.  Poodiumile jõudnud tiime iseloomustad kindlasti hea ilmaolude lugemise oskus, suurepärane ettevalmistus ja meeskonnatöö, suured kogemused ning ka veidike õnne. Esimese kahe võistluspäeva jooksul tekkinud jõujooned kinnistusid viimasel võistluspäeval veel tugevamini. Liidrid tugevdasid oma positsioone ja poodiumil vahetasid koha vaid kolmandate kohtade omanikud. 

ORC A grupis ei jätnud konkurentidele palju võimalusi X-41 klassi 2012. ja 2014.a X-41 klassi maailmameister, Aaro Cantelli jaht Normet Soome klubist HSK. Võtnud võidu reedeses avameresõidus, saades kaks esimest ja teist kohta lühirajasõitudes ning olles kolmas lühikeses rannikusõidus, võttis meeskond 8,7 punktiga kindla regativõidu ning Eesti ja Soome meistritiitlid. Pärast autasustamistseremooniat ei olnud kipper Aaro Cantell kitsi kiidu- ja tänusõnadega ei tiimikaaslaste, konkurentide ega korraldajate aadressil.

„Olen tõsiselt tänulik oma tiimile, kellega koos suutsime hoida kogu regati vältel liidripositsiooni kuueteistkümne meeskonna hulgas . Purjetame selle tiimiga koos alates aastast 2012 ja koostööd on lihvitud kõvasti, mis on andnud ka tulemusi. Meie roolimees on maailmatasemel match race purjetaja Olli-Pekka Lumijärvi, taktikuks Sten Mohr Taanist, kellel kõrgeid tiitleid nii match race kui ka avamerepurjetamises ning mina ise olen meeskonnas navigaator. Meie eriline tänu kuulub organiseerijatele, sest hindame kõrgelt Eestis toimuvate regattide korraldust, mis on alati kõrgetasemeline – suurepärane võistluskomitee töö merel, kommunikatsioon ja teenindus VHFi abil, tulemuste kiire avaldamine, regati kajastamine nii veebilehel, sotsiaalmeedias kui ka pressis – see on harva esinev tase. Meil on alati suur heameel Eestisse võistlema tulla, kus sõbralik õhkkond teeb osalemise veel eriti toredaks!“

Nii nagu paljude teiste avameretiimide jaoks, on ka Normeti järgmine väljakutse juuli teises pooles Taanis Kopenhaagenis toimuvad ORC klassi maailmameistrivõistlused.

Pärnu Jahtklubi tiim Lady Bird (Akton 395) Jaanus Puusepaga roolis alustas regatti avameresõidu  kõrge kolmanda kohaga ning jätkas stabiilselt ja südilt teisel kohal kuni suurepärase lõpuni. Lühirajasõitudes kogutud seeria 5-3-2-1, millest viies koht läks halvimana mahaviskeks, ning lühikese avameresõidu teine koht kindlustasid Lady Birdile 13,8 punktiga suurepärase teise koha.  Kolmandale poodiumikohale hüppas teise päeva järel oldud neljandalt kohalt 2015.a ORC klassi Euroopa ja 2014.a maailmameister Forte (X-41) Jaak Jõgi meeskonnaga Kalev jahtklubist. Forte sõitis lühirajasõitudes välja seeria 4-5-7-6, kuid viimasena peetud rannikusõidu võit andis neile piisava võimaluse tõusta 24,5 punktiga kolmandale kohale.

ORC B grupis ei jätnud konkurentidele mingeid šansse Aivar Tuulbergi meeskond jahil Katariina II (Arcona 340) Pärnu Jahtklubist. Esimese päeva väikse õnnega pooleks saadud kolmandale kohale avameresõidus järgnesid vaid kõikide ülejäänud etappide võidud. 8,3 –punktiline võidusumma oli meeskonnale äärmiselt oodatud ning Eesti ja Soome meistritiitlid igati välja teenitud.   

„Mida kõvem ilm, seda parem Katariina II’le ja meie meeskonnale,“ ütles rõõmuga Eesti ja Soome meistri medaleid kaelas kandev Aivar Tuulberg. „Avameresõidus oli meil kõvasti õnne, et kolmandaks tulla ja see tegi regati alguse raskeks kuna avameresõitude halba tulemust koguseeriast maha visata ei saa. Samas lühirajasõitudes on ülioluline ja määrav meeskonnatöö ning see on meil suurpärane. Meil oli kahel viimasel päeval meeskonnas abiks taktikuna kunagine Itaalia olümpiapurjetaja Tornaado klassis, täna aktiivne purjetaja Melges 20 ja Melges 32 klassis – Lorenzo Bodini ning soodimeheks üks Eesti parimaid, Raul Grigorjev, kellel ette näidata hulgaliselt maailmatasemel tiitleid avamerepurjetamises. Ka purjemeister Peter Šaraškini osa on meie meeskonnatöös väga suur. Uue taktiku olemasolu aitas palju kaasa – sõitsime taktikaliselt teisiti kui tavaliselt ning tema kogemused olid suureks abiks. Konkurendid olid väga tugevad ja seda suurem väärtus on saadud meistritiitlitel! Järgmised väljakutsed meie tiimi jaoks on ORC klassi Euroopa meistrivõistlused Kreekas ja maailmameistrivõistlused Taanis Kopenhaagenis.“

Väga stabiilset ja head purjetamist näitas Kalev Jahtklubi meeskond Jazz (First 34,7) Juss Ojalaga roolis. 2015.a ORC Euroopa MV ja A. Le Coq Muhu Väina regati neljas tiim hoidis teist kohta alates teisest võistluspäevast kuni regati lõpuni. Lühirajasõitudes saadud kaks teist, kolmas ning mahaviskeks läinud kuues koht ja lühikese avameresõidu kolmas koht andis kokkuvõttes avameresõidu punktidega koos kogusummaks 17,3. Oma kolmandat positsiooni ei andnud käest ka Erkki Heinoneni meeskond jahil WE 2 / Sokos Hotels Soome klubist HSS. Viimase võistluspäeva rannikusõidu teine koht ja lühirajasõitude seeria 4-6-10-5 andsid kokku 20-punktilise kogusumma kindlustades meeskonnale Eesti ja Soome MV pronksmedalid.

Mitmekerelised jahid pidasid regati jooksul kokku neli võistlussõitu ning viimase kahe sõiduga pani siin grupis oma paremuse maksma Heikki Jürilo jaht Cremefraes, Janne Riiheläga roolis Kalev Jahtklubist võttes regativõidu viie punktiga. Kolme punkti kaugusel teisel kohal lõpetas regati Dragonfly Taavi Linnuga roolis Kalev Jahtklubist. Omakorda viis punkti teisest kohast jäi maha Soome klubist BSS Tapio Palva jaht Tyytikki.  

Pika ja suhteliselt raske ning keerulistes oludes peetud võistluse lõpetas pühapäeva õhtul Kalev Jahtklubis meeleolukas auhinnatseremoonia, kus jagati välja ka Baltic Offshore Week’i rändauhinnad väga erinevates kategooriates.

Kõik tulemused

Fotod – autor Max Ranchi

2016.a Eesti ja Soome meistrid avamerepurjetamises (lõppskooris läks kuuest toimunud sõidust mahaarvamisele üks halvim lühirajasõit)

ORC A grupp

1. NORMET (X-41), Aaro Cantell, klubi HSK – 1,4-1-2-1-2-3,3=8,7 p Meeskond: Olli-Pekka Lumijärvi, Sten Mohr, Mikkel Rossberg, Luke Molloy, Pasi Palmu, Miika Linna, Mariella Laaksonen, Marianna Kontulainen, Dennis Paetau, Matti Rekonen 

2. LADY BIRD (Akton 395), Johannes Puusepp, Pärnu Jahtklubi – 5,6-5-3-2-1-2,2=13,8 p Meeskond: Jaanus Tagu, Margus Kastehein, Aivar Kullamaa, Hannes Verlis, Gudrun Kaukver, Andres Ebrom, Agu Tomingas, Kaarel Puusepp, Piret Tank  

3. FORTE (X-41), Jaak Jõgi, Kalev Jahtklubi – 8,4-4-5-7-6-1,1=24,5 p Meeskond: Aet Rahe, Indrek Rajangu, Marko Nüüd, Ando Raud, Indrek Ulla, Kalev Kaal, Martin Kaal, Kalev Vapper, Martin Müür

ORC B grupp 

1. KATARIINA II (Arcona 340), Aivar Tuulberg, Pärnu Jahtklubi – 4,2-1-1-1-1-1,1=8,3 p Meeskond: Karl-Hannes Tagu, Peter Šaraškin, Olaf Sumberg, Cristopher Juul, Kevin Grass, Kristo Õunap, Martin Aljaste, Raul Grigorjev, Lorenzo Bodini

2. JAZZ (First 34,7), roolimees Juss Ojala, Kalev Jahtklubi – 7-2-3-6-2-3,3=17,3 p Meeskond: Agur Fuchs, Andro Kuusk, Jaanus Laikmaa, Mihkel Eller, Rait Riim, Rasmus Schneider, Siim Viljakainen, Tarmo End

3. WE 2 / SOKOS HOTELS (First 35), roolimees Erkki Heinonen, klubi HSS – 2,8-4-6-10-5-2,2=20 p Meeskond: Marja-Liisa Neuvonen, Mathias Heinonen, Bengt Lindström, John Winqvist, Mika Malm, Henri Koski

Multihull gruppp Multi 2000

1. CREMEFRAES, roolimees Janne Riihelä, Kalev Jahtklubi – 1-2-1-1=5 p Meeskond: Heikki Jürilo, Kalev Saluri, Raul Feld

2. DRAGONFLY, roolimees Taavi Lind, Kalev Jahtklubi – 3-1-2-2=8p Meeskond: Ain Roosma, Roman Ventsel 

3. TYYTIKKI FIN-200, roolimees Tapio Palva, klubi BSS Meeskond: Toni Rautavuori

Pühapäevaseid sündmusi merel oli kodustel pöidlahoidjatel ja huvilistel võimalik jälgida reaalajas ka Postimehe portaali otseülekandena veebist http://purjetamine.postimees.ee/ ning SportRec träkkimisteenuse abil http://www.sportrec.eu/?page_id=628 . Oma kogemusi nii Finn-klassis purjetamise ajast kui ka tänasest avamerepurjetamise ajast jagas võistlussõite kommenteerides Aare Kööp.

Regatti korraldasid ESS Kalev Jahtklubi koostöös Eesti Jahtklubide Liidu, klubiga HSK – Helsingfors Segelklubb ry ja Soome Avamerepurjetamise Assotsiatsiooniga. Regatti toetasid Postimees, Helly Hansen ja Tallink.

Regati veebileht: http://balticoffshoreweek.org/

Regati leht Facebookis: https://www.facebook.com/Baltic.Offshore.Week/ 

Tagasi üles