A. Le Coq 59. Muhu Väina regatil läbi aegade rekordarv osalejaid - viiest riigist 118 jahti ja ligi 700 purjetajat

Piret Salmistu
, Kalev Jahtklubi
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
A. Le Coq 58. Muhu Väina regatt 2015 Pärnu lahel - foto Piret Salmistu
A. Le Coq 58. Muhu Väina regatt 2015 Pärnu lahel - foto Piret Salmistu Foto: Piret Salmistu

10. juulil algab Pärnus Eesti vanim ja suurim purjeregatt – A. Le Coq 59. Muhu Väina regatt. Tulihingelised purjetajad planeerivad oma suvepuhkust Muhu Väina regati kuupäevade järgi  ja see kauaoodatud aeg on nüüd käes. Regatt algab pühapäeval, 10. juulil Pärnus ning viib siis jahid läbi Kihnu saare, Haapsalu  ja Kärdla sadamate Tallinnasse Kalev Jahtklubisse Pirital, kus reedel-laupäeval, 15.-16. juulil ollakse osa Tallinna Merepäevade merel toimuvatest sündmustest. Kalev Jahtklubis Pirital, mis on regati lõppsadamaks, toimub laupäeval ka regati võitjate autasustamine ja regati pidulik lõpetamine. Tallinnas on huvilistel võimalik laevaga Katharina merele minna lühiraja sõite vaatama ning kaasaelajad saavad Pärnus, Kärdlas ja Tallinnas toimuvaid meresündmusi jälgida ka otseülekandena veebist, mida toob huvilisteni regati meediapartner Postimees/Eesti Meedia.

Aina kindlamalt kuulub pea seitsmesaja purjetaja  üks terve juulikuu nädal merele, tuultele, lainetele, meresõpradele ja mõnusale koosolemisele purjetades Eesti vetes ja väisates Eesti sadamaid. Nii ka sel aastal. 102 jahti Eestist, 10 Venemaalt, 4 Lätist, 1 Soomest ja 1 Leedust 680 purjetajaga pardal selgitavad nädala jooksul endi hulgast parimad kolmes klassis ja seitsmes võistlusgrupis. Regatil selguvad Eesti avamerepurjetamise meistrid klassides CDL < 8 (maakeeli ORC väikeste jahtide grupp) ja Folkboot, kus viimases sel aastal samuti rekordarv, ehk 18 meeskonda võistleb.

Foto: A. Le Coq Muhu Väina regatt

Mis, kus, millal?

9.-10. juuli nädalavahetusel näeb Pärnu Jahtklubi sadamasse erakordselt suurt hulka jahte. Näiteks  Tallinnast toob väiksemad jahid Pärnusse neljapäeval algav, sel aastal esimest korda korraldatav Autoeksperdi Iron Butt regatt – ikka selleks, et koos on vahvam ja toredam purjetada.  Regati avavad laupäeval, 9. juulil kell 19:00 Eesti Jahtklubide Liidu president Egon Elstein ja Pärnu abilinnapea Rainer Aavik. Pärast avamist oodatakse kõiki SAXFEST kontsertidele, kus esinevad Villu Veski ansambel ja James Werts World Project. Pühapäeva pärastlõunal antakse A. Le Coq 59. Muhu Väina regatile start Pärnu lahel, mida saab otseülekandena jälgida Postimehe veebiportaalist postimees.ee. 

Esimene 25-40-miili pikkune Helly Hansen/Sportland etapp viib purjetajad Kihnu saarele. Kihnu sadamat väisas Muhu Väina regatt viimati 2009.aastal, kui jahte ca 70 ümber osales. SL Marinas aktiivse sadamate uuendamise protsessi käigus on Kihnu sadam sootuks uue näo saanud, kus lisaks uutele sadamakaidele ja sildadele ka purjetajate suureks rõõmuks uus ja uhke sadamahoone on püsti pandud. See kõik võimaldab regati laevastikul kenasti Kihnus peatuda.

Kihnust edasi viib purjetajate tee 60-80-miilisel Mount Gay Rum/ Dermoshop etapil sadamalinna Haapsallu, kus regatiga viimati 2013. aastal oldi. Haapsalu linn on regati viibimist linnas alati suure innuga toetanud ja nüüd mõneaastase pausi järel on linnal ja linnarahval taas põhjust purjetajate vastuvõtuks valmistuda.

Haapsalust läheb regati distants 30-45-miilise Loodusinvesti etapiga Kärdlasse. Eelviimaseks  regati peatuspaigaks on viimase kahe aastaga tundmatuseni muutunud Kärdla sadam, mis saare inimesi aina sagedamini on pannud mere poole vaatama, sest aktiivne sadamaelu on „liiklust“ saarel oluliselt muutnud. Seda on tõestanud ka spetsiaalselt Muhu Väina regati sealviibimise ajaks erisündmuste korraldamine sadamas – ikka selleks et purjetajatel oleks seal mõnus ja saarerahval põhjust seal olla.

Kärdlasse jäädakse kaheks päevaks ning kohalike ja ka meediapartner Eesti Meedia/Postimehega koostöös kannab üks etapp seal ka Postimees Kärdla Näkimadala regati nime. Vastupidiselt möödunud aastale, kus regati esimesel päeval Tallinnast tugevas vastutuules Kärdla suunas krüssati, peaks selle aastaaja tüüpilised läänetuuled aitama jahid mõnusas taganttuules kõige pikema, 70-90-miilise Musto etapiga regati lõppsadamasse Tallinnas, Kalev Jahtklubis.

Muhu Väina regati  viimased päevad Tallinnas langevad kokku Tallinna Merepäevadega, mida Tallinna Linn sel aastal ka Piritale laiendab. Suuremad mõõtmed saanud Kalev Jahtklubi akvatoorium ja sadamaala pakuvad regati lõppsadamas igakülgselt mõnusat olemist ja toredat regatiküla koos meeleoluka kaldaprogrammiga.

Reede, 15. juuli on pärast regati pikima, ka öösel toimuva etapi läbimist purjetajatele nö puhkepäev, kuid õhtul kutsutakse nii jahte kui ka pealtvaatajaid osa saama eskaadrisõidust ning suurejoonelisest Tallinna Merepäevade Mereparaadist, kus sellel aastal on osalejatena kirjas kahemastiline prikk Tre Kronor Rootsist, kahemastilised puujahid Astrid ja Inga Soomest ning Eesti Ajalooliste Laevade Seltsi alused ning paljud teised. Postimees teeb põnevast sündmusest ka otseülekande.

Foto: A. Le Coq Muhu Väina regatt

Regati viimane, Bosch Talllinna lühiraja etapp/Tallinna ring toimub laupäeval, 16. juunil Tallinna lahel ja huvilised saavad seda vaatama minna laevaga Katharina, mis väljub kell 10.30 Lennusadamast. Postimehe otseülekanne toob regati lõpufiniši kätte ka kaldalolijatele. 

A. Le Coq 59. Muhu Väina regati parimad saavad pärjatud laupäeva õhtul Kalev Jahtklubis. Täpsema ülevaate kõikides sadamates toimuva kohta leiab regati veebilehelt http://muhuvain.ee/regatt2016/uritused

GPS jälgimine Sportrec abil - KLIKI SIIN  

Kogu regatt on jälgitav reaalajas ka internetist, kuna jahid kannavad GPS-jälgimisseadmeid. Kõik meresõbrad ja huvilised on oodatud sadamatesse regatimelust osa saama - see on nii purjetajatele kui ka külalistele tasuta.  Kõike regatil toimuvat – nii otseülekandeid, reaalajas jahtide liikumist, kaldamelu, jutte purjetajatega ja purjetajatest, tulemusi, fotosid ja palju muud - on kõige operatiivsem jälgida meediapartner Postimehe portaali Purjetamine/Muhu Väina regatt alamlehel. ning igapäevaselt ka Postimehe paberlehest. 

Regati kodulehekülg www.muhuvain.ee  

Regati Facebooki lehekülg 

Otseülekanne Postimehe portaalis – www.postimees.ee 

Parimad palad, pildid ja uudised regatilt - Postimehe portaali Purjetamine/Muhu Väina regatt alamlehel.

2015. aasta regati pildigaleriid ja videod - muhuvain.ee/galerii

Merel toimuvat koordineerib ja juhendab juba kolmandat aastat peavõistlusjuht Andres Taltsi meeskond ning situatsioone ja proteste aitab lahendada protestikomitee esimees Alfredo Ricci Itaaliast, kes oli möödunud aastal Pärnus toimunud ORC klassi Euroopa Meistrivõistluste peavõistlusjuht, kuid on suurte kogemustega match race distsipliini rahvusvaheline kohtunik. Jahte mõõdab ja kontrollib Arvet Tetsmanni meeskond, regatibüroo tööd juhib peasekretär Krista Liivi tiim ja kogu regati korraldust juhib regatidirektor Indrek Ilves, kes seisab hea ka regati sponsorsuhete eest. Meelelahutust ja kaldaprogrammi organiseerib Andreas Lukin. Korraldavaid klubisid esindavad Renè Allik, Raiko Lehtsalu ja Rain Riim. Purjetajatele ja meediale vahendavad regatiinfot Piret Salmistu ja Agnes Lill ning regati turundust aitab korraldada Anneli Lepp.

A. Le Coq Muhu Väina regatti korraldavad Kalev Jahtklubi, Pärnu Jahtklubi ja Saaremaa Merispordi Selts koostöös Eesti Jahtklubide Liiduga. Muhu Väina regati toetajad on A. Le Coq, Postimees/Eesti Meedia, Helly Hansen/Sportland, DSV, Dermoshop, Loodus Invest, Musto, Bosch, Mount Gay, Euronics, Rahva Raamat, SailInvest, Tallinna linn, Pärnu linn, Haapsalu Linn, Hiiu Vald, Kärdla Sadam, SL Marinas, Veeteede Amet,  Eesti Vabatahtlik Mere- ja Järvepääste,  Alter Marine.

Foto: A. Le Coq Muhu Väina regatt
Tagasi üles