Seiko Cup 2017 Tallinna Meistrivõistlused avamerepurjetamises – kaks päeva põnevaid sõite lühirajal

PIRET SALMISTU
, Kalevi Jahtklubi
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Möödunud nädalavahetusel, 2.-3. septembril,  toimus Kalevi Jahtklubis traditsiooniline sügisene mõõduvõtt avamerejahtidele – kaks sportlikku päeva Tallinna Meistrivõistluste raames lühirajal purjetades. See on oodatud ja populaarne võistlus, kuna annab hooaja lõpus võimaluse lisada väärtuslikke punkte nii Kalevi Jahtklubi Avamerepurjetamise Karikasarja Seiko Cup edetabelisse kui ka Eesti Jahtklubide Liidu Avamerepurjetamise Karikasarja ORC, ESTLYS ja Folkbootide edetabelitesse. 

Nende nimetatud klasside jahte koos kokku ca kahesaja meeskonnaliikmega kogunes laupäeva hommikul Piritale suisa kolmkümmend. Tuuleprognoos lubas häid purjetamistingimusi mõlemaks võistluspäevaks – ja see prognoos pidas ka paika. Laupäeva keskpäeval alustati esimest lühirajasõitu, kus kõikidel gruppidel tuli läbida nö kaks vorsti, ca 5 m/s puhuva kirdetuulega. See tähendas maatuult ja üsna siledat vett, kuid samas ka tuule keerutamist ja pagisid, mis ka taktika valikud keerulisemaks muutis. Võistlusteade lubas päevas pidada maksimaalselt neli sõitu ja need kõik laupäeval ka peetud said – tõusvas joones tugevneva tuulega, mis kolmandas ja neljandas sõidus juba 6-7 m/s puhus. ORC grupile tähendas see ajalt-ajale punktiarvestuse valemit jahtide mõõdukirjadest kahe erineva koefitsiendiga, mis võtab arvesse tuule tugevuse. Pühapäevane ilmaprognoos oli esialgu isegi nii tugev, et arvati sõitude ärajäämist, kuid nii see siiski ei läinud. Kella 11 ajal puhus kirdetuul 9-11 m/s, pagidega isegi kuni 13,5 m/s. Kui selles sõidus veel palju intsidente merel ei juhtunud, siis päeva teine ja kolmas sõit tõi nii mittestartijaid, katkestajaid, purjede rebenemisi, broachimisi, sest  pagid paisusid kohati juba 15 meetrini sekundis. Nendes tingimustes olid edukamad kahtlemata need, kellel kogemus suurem ja meeskonnatöö laitmatum, sest manöövreid tuli lühikesel rajal sooritada kiiresti ja palju.

ORC grupis, kus võistles neliteist jahti, hõivasid poodiumikohad samad meeskonnad, kes kevadisel E4 lühirajavõistlusel ning kes suvel EMilt ka medalid Eestisse tõid. Siiski, kevadel oli võitjaks Mati Sepa roolimisel Technonicol, kuid nüüd ORC EMi B klassi hõbe, Priit Tammemägi Premium (X-41 mod) Kalevi Jahtklubist Mati Sepa roolimisel. Premium näitas seitsme sõidu jooksul suurimat stabiilsust kogudes seeriaks 1-2-3-1-2-(7)-4 ja skooriks 13 punkti. 20 punkti ja seeria (10)-3-9-5-1-1-1 kogus ORC EMi C klassi pronks, Ott Kikkase Sugar 2 (NM 385) Pärnu Jahtklubist Jaan Akermanniga roolis, võites teisel võistluspäeval kõik kolm tugevamate tuultega peetud sõitu. Ühepunktilise vahega Sugari järel täitis poodiumi kolmanda astme  Aivar Tuulbergi Katariina II (One Off) meeskond Pärnu Jahtklubist, skoorides 5-5-5-3-3-3-2. Kevadisel E4 mõõduvõtul võistles see meeskond aga 2016 ORC EMi kulla ja 2017 EMi hõbedajahil Arcona 340. Neljanda ja viienda koha välja sõitnud Kalevi Jahtklubi jahte, vastavalt siis My Car’i Andres Laulu roolimisel ja Jazzi Juss Ojala roolimisel lahutas nii kolmandast kohast kui ka teineteisest samuti vaid üks punkt.

ORC grupi tulemused

ESTLYS 1 grupis, kus võistles kuus jahti, kaitses möödunud aasta meistritiitlit Jaan Tiidemanni Blanca (Polaris) Kalevi Jahtklubist, sõites välja suhteliselt samade numbritega seeria 1-2-1-1-1-1-(5DNC). Ka Priit Põldmaa Leila (Polaris) kordas oma 2016.a tulemust, täites poodiumi teise astme skoorides 14 punkti. Kolmanda koha sel aastal sai Andrus Luhti meeskond jahil Iti (Bavaria 33) 18 punktiga.

ESTLYS 2 grupis võistles seekord kaks jahti ja Tallinna meistriks tuli siin Draakonil Right Now võistelnud Aleksei Zigadlo meeskond Kalevi Jahtklubist võites kõik võisteldud sõidud ning selle seeria pealt võis ta rahulikult sõitmata jätta viimase sõidu, kuna see arvati ühe lubatud mahaviskena skoorist maha. Teise koha sai Margus Melsase meeskond jahil Bella (Bellona 23) Kalevi Jahtklubist.

Folkbootide grupis, kus võistles kaheksa meeskonda, ei andnud teistele palju võimalust Peeter Välkmanni Tee Chee Kalevi Jahtklubist, kes möödunud aastal oli samal võistlusel kolmas. Võites kõik seitse sõitu, läks neil lõppskoorist mahaarvamisele samuti esimene koht skoorides Tallinna meistrile kokku lõpptulemuseks 6 punkti. Möödunud aasta teise koha tulemust kordas Tiit Riisalo Lind Kalevi Jahtklubist ületades suurema hulga võistlussõitudest finishiliini teisena, saades vaid korra kirja veel ka kolmanda ja neljanda tulemuse. Kolmanda astme poodiumil täitsid saarlased jahil Castor, mille roolis Ott Kolk.

ESTLYS ja Folkboot gruppide tulemused

SEIKO CUP 2017 veebileht

Pärast nelja toimunud Seiko Cup karikasarja etappi on ORC grupis edetabelit juhtimas Sugar 2, ESTLYS 1 grupis Hando Sutteri Berta, ESTLYS 2 grupis Tõnu Vennikase Hiirelõks ja Folkbootide hulgas Peeter Välkmanni Tee Chee. Kalevi Jahtklubi Avamerepurjetamise Karikasarja Seiko Cup 2017 viimane etapp purjetatakse 14. oktoobril, kui toimub Kalevi Jahtklubi 2017.a viimane regatt – Hooaja Lõpuvõistlus.

SEIKO CUP 2017 edetabel pärast nelja toimunud etappi 

Eesti Jahtklubide Liidu Avamerepurjetamise Karikasarja edetabelid

Seiko Cup 2017 logo
Seiko Cup 2017 logo Foto: Kalevi Jahtklubi
Tagasi üles