Katariina II võitis Itaalias kõrgetasemelise avamereregati

Piret Salmistu
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Aivar Tuulbergi Katariina II EST949 (One Off by Cossutti) võistlemas Itaalias regatil "Regata dei Due Golfi"
Aivar Tuulbergi Katariina II EST949 (One Off by Cossutti) võistlemas Itaalias regatil "Regata dei Due Golfi" Foto: Giuliana Raspar

Eestist osales kolm meeskonda Itaalias Lignanos 24.-28. aprillil toimunud mainekal purjetamisvõistlusel  „Regata dei Due Golfi“, mis oli esimene etapp 2019.a Põhja-Aadria avamerepurjetamise reitinguseerias ning oli ka juulis Crotone’s peetavate ORC klassi Itaalia meistrivõistluste kvalifikatsiooniks. Aivar Tuulbergi Katariina II (One Off) tuleb Itaaliast koju regati üldvõiduga, võites B klassis nii avamereetapi kui olles parim ka viie tehnilise lühirajasõidu kokkuvõttes.

45. korda toimunud regatt „Regata dei Due Golfi“ Lignanos sai tunda nelja aastaaja formaati, hõlmates kõiki Lignano rannikule iseloomulikke tuuli ja ilmastikutingimusi. Kolmapäeva  - regati avapäeva 31-miiline rannikusõit, mis oli tugeva tuule ja sirocco-laine tõttu asenduseks 90-miilisele avameresõidule, purjetati tõsiselt sügiseste oludega. Reedel ja laupäeval muutusid ilm ja tuuleolud juba kevad-suviseks, kuid pühapäev tõi Lignanosse kohale talve ja tüüpilise kirdetuule Bora koos 8-9 soojakraadiga.

Avamereregatt "Regata de Due Golfi" - 24.-28. aprill 2019 Itallias, Lignanos
Avamereregatt "Regata de Due Golfi" - 24.-28. aprill 2019 Itallias, Lignanos Foto: Andrea Carloni

Tehnilise poole pealt oli see täiuslik regatt, kuna purjetajate oskused ja võimed pandi proovile kõikvõimalikes oludes ning kõik viis kavasolnud lühirajasõitu saadi ka peetud. Regati võitjad on kahtlemata kõige parema võimekusega paadid ja meeskonnad, kes suutsid oma oskused maksma panna nii vaiksetes oludes kui ka 22-sõlme puhunud tuulega külmas ilmas.

Aivar Tuulbergi Katariina II EST949 (One Off by Cossutti) võistlemas Itaalias regatil "Regata dei Due Golfi"
Aivar Tuulbergi Katariina II EST949 (One Off by Cossutti) võistlemas Itaalias regatil "Regata dei Due Golfi" Foto: Andrea Carloni

Aivar Tuulbergi Katariina II EST949 (One Off by Cossutti), kes avapäeva 31-miilisest rannikusõidust Eesti jahtidest ainsana võistles, võttis klassis B divisjonis Racer ka selle sõidu võidu. Itaalias on arvestus jahtide kohta jagatud meeskonnaliikmete järgi vastavalt kas Cruiser või Racer divisjonideks. Kuna Katariina II pardal purjetavad ka itaallastest kunagised olümpiapurjetajad Tornaadol ja tänased profipurjetajad vennad Lorenzo ja Marco Bodini, kvalifitseerub Katariina II Racer divisjoni. Sama kehtib ka Ott Kikkase Sugar 3 (Italia 11.98) kohta, kelle jahi pardal purjetasid lõppenud regatil samuti itaallastest meeskonnaliikmed - uue jahi Italia 11.98 disainer Matteo Polli, vennad Montefuscod ja Paolo Bucciarelli.

Ott Kikkase Sugar 3 EST792 (Italia 11.98) regatil "Regata dei Due Golfi" Itaalias.
Ott Kikkase Sugar 3 EST792 (Italia 11.98) regatil "Regata dei Due Golfi" Itaalias. Foto: Andrea Carloni

Reedest pühapäevani peetud tehnilistel lühirajasõitudel oli Katariina II ülekaal konkurentide ees märgatav. Kolm esikohta ja kaks teist kohta ning kokkuvõttes 5 punkti andsid Katariina II meeskonnale lühirajasõitudes kindla võidu nii B klassis kui ka kogu regati 37 osaleja kokkuvõttes. Katariina II meeskonnas võistlesid Aivar Tuulberg,  Karl-Hannes Tagu, Peter Šaraškin, Lorenzo Bodini, Marco Bodini, Jaan Akermann, August Luure, Kevin Grass, Henri Lepik.

Meeskond Katariina II EST949 Aivar Tuulbergi juhtimisel - Karl-Hannes Tagu, Peter Šaraškin, Lorenzo Bodini, Marco Bodini, Jaan Akermann, August Luure, Kevin Grass, Henri Lepik
Meeskond Katariina II EST949 Aivar Tuulbergi juhtimisel - Karl-Hannes Tagu, Peter Šaraškin, Lorenzo Bodini, Marco Bodini, Jaan Akermann, August Luure, Kevin Grass, Henri Lepik Foto: Andrea Carloni

Aivar Tuulbergi sõnul oli see põnev ja konkurentsitihe võistlus. „Eriti huvitavaks ja ka keerukaks tegi võistlemise, taktikad ja strateegiad asjaolu, et lühirajasõitudele startisid kõik 37 osalevat jahti koos – nii A kui ka B klassi jahid. Saime nendel päevadel tunda tõepoolest kõikvõimalikke ilmaolusid ja ilmselt karmimaid, kui praegu Eestis. Saime ka enne võistlust kohapeal veidi trenni teha ning meeskonna koostöö sujus regati ajal laitmatult. Kiidan väga oma meeskonda ja eriti taktik Lorenzo Bodinit, kelle panus meie tulemuste saavutamisel on kahtlemata  äärmiselt oluline. Valmistume hoolega juuni alguses toimuvaks ORC MMiks ja selle tulemusega siin itaallastega konkureerides oleme väga rahul.“

Ott Kikkase Sugar 3 EST792 (Italia 11.98) regatil "Regata dei Due Golfi" Itaalias.
Ott Kikkase Sugar 3 EST792 (Italia 11.98) regatil "Regata dei Due Golfi" Itaalias. Foto: Andrea Carloni

Ott Kikkase Sugar 3 EST792 skooriks lühirajasõitudest oli 2-21DNF-3-5-1 ja kokku 11 punkti, millega saadi Katariina II järel B klassi teine koht  Racer divisjonis ning üldkokkuvõttes viies koht.

Technonicol EST615 (X-41 mod) Mati Sepa juhtimisel regatil "Regata dei Due Golfi" Itaalias.
Technonicol EST615 (X-41 mod) Mati Sepa juhtimisel regatil "Regata dei Due Golfi" Itaalias. Foto: Andrea Carloni

Kolmas Eesti jaht Technonicol  EST615 (X-41 mod) Mati Sepaga roolis võistles A klassis. Ka Technonicol näitas itaallastele purjetamise kõrget taset ja kõva konkurentsi ning sai lühirajasõitudes kirja kohad 2-3-6-3-13, saades kokkuvõttes A klassi teise koha, kaotades võitjale Sideracordis (X-41) kokkuvõttes vaid ühe punktiga. Kolmanda koha jaht jäi Technonicolist maha juba 12,5 puntkiga.

Nii Eesti kui ka teiste osalenud jahtide jaoks oli see üks viimaseid proovivõistlusi Aadria mere vetes, kus Šibenikis Horvaatias toimuvad juuni alguses ORC klassi maailmameistrivõistlused.

Regati veebileht

Tulemused

Tagasi üles