Eesti suurim purjeregatt avatakse laupäeval Pärnus

Copy
Kersti Kaljulaid 2019.a Muhu Väina regatil Mikk Kööseli folkboodil Jonna
Kersti Kaljulaid 2019.a Muhu Väina regatil Mikk Kööseli folkboodil Jonna Foto: Gerli Tooming

Laupäeval, 11. juulil kell 19 avatakse Pärnu Jahtklubis A. Le Coq 63. Muhu väina regatt. Enam kui 100 võistkonda nii Eestist, Lätist, Leedust kui ka Soomest asuvad nädalaks võistlustulle, et purjetada Pärnust Hiiumaa kaudu Tallinnasse. Teisipäeval, 14. juulil teeb Pärnu-Kärdla etapi kaasa ka president Kersti Kaljulaid jahi Piloilleri 3 naiskonnas.

«Eriolukorra tõttu olime mai lõpuni veel teadmatuses, kas regatt sel aastal ikka toimub või mitte. Purjetajate rõõmuks olukord paranes ning juba praegu on näha, et ilma Muhu väina regatita ei kujuta ükski avamerepurjetaja Eesti suve ette,» tunneb regati direktor Agnes Lill heameelt tavapäraselt aktiivse osalemise üle.

President Kersti Kaljulaid osaleb teisipäeval algaval Pärnu-Kärdla etapil jahil Piloilleri 3, mille naiskonda juhib kapten Anne-Mari Luik. Presidendi jaoks ei ole see esimene kord Muhu väina regatil purjetada  – eelmisel aastal läbis ta Abruka ringi kapten Mikk Kööseli jahi Jonna pardal ja 2018. aastal Tallinna ringi koos jahi Forte meeskonnaga.

Kersti Kaljulaid 2019. a Muhu väina regatil Mikk Kööseli folkboodil Jonna.
Kersti Kaljulaid 2019. a Muhu väina regatil Mikk Kööseli folkboodil Jonna. Foto: Gerli Tooming

Eesti purjetajad on näidanud aasta-aastalt paremaid tulemusi avamerepurjetamises. Muhu väina regati poodiumikohtadele peavad tasavägist lahingut nii varasemate aastate võitjad kui ka maailma- ja Euroopa meistrivõistlustelt medaleid toonud jahid, sest iga-aastane mõõduvõtt kodustes vetes on oluline traditsioon. Covid-19 levikust tingitud olukorra tõttu on ORC tiitlivõistlused tänavu ära jäetud nii Euroopas kui ka mujal maailmas ning kõik meeskonnad on kodus.

2019. a Muhu väina regati Abruka ringil ORC jahtide start.
2019. a Muhu väina regati Abruka ringil ORC jahtide start. Foto: Gerli Tooming

Tänavusel regatil selgitatakse jahtide paremusjärjestus välja ORC (Offshore Rating Congress) mõõdusüsteemi järgi, mille ainukasutamise kasuks otsustas Eesti Jahtklubide Liit möödunud aasta sügisel. Jahid jagatakse nende pikkuse ja kiiruse järgi nelja gruppi ja gruppide piirid avaldatakse laupäeval, 11. juulil.

Folkboot klassile on Muhu väina regatt Eesti meistrivõistlusteks ning möödunud aasta võitja on tiitlit kaitsmas. ORC Eesti meistrid selguvad augustikuus Tallinnas toimuva võistluse Baltic Offshore Week käigus, mis on nii Eesti kui ka Soome meistrivõistlusteks.

Regatil osaleb üle 100 jahi ja ligi 700 purjetajat Eestist, Lätist, Leedust ja Soomest. Koroonaviirusest tingitud piirangute tõttu ei saa sel aastal osaleda pea 20 jahti Venemaalt, kes on Muhu väina regatil olnud iga-aastased külalised. Osalevate meeskondade nimekiri asub muhuvain.ee/regatt2020/osavotjad

63. Muhu väina regatt toimub 11.–18. juulini ja läbib nädala jooksul kokku nelja sadamat – Pärnu Jahtklubi, Kärdla Sadam, Haven Kakumäe ja Kalevi Jahtklubi Tallinnas Pirital.  

Regatt on jälgitav reaalajas internetist Sportreci lehel siin – jahid kasutavad GPS-jälgimisseadmeid ning kui ka purjed paistavad vaid silmapiiril, siis veebis on võimalik nende liikumist jooksvalt jälgida.

Foto: A. Le Coq 63. Muhu Väina regatt

A. Le Coq 63. Muhu väina regati ajakava:

12. juuli – Pro Marine Trade Pärnu ring
13. juuli – Alter Marine Pärnu lühirada
14. juuli – Tactical Foodpack Pärnu-Kärdla etapp
15. juuli – Hiiumaa valla Kärdla ring või vaba päev
16. juuli – Heimon Kala Kärdla – Haven Kakumäe etapp
17. juuli – Santa Maria Haven Kakumäe – Kalevi Jahtklubi etapp
18. juuli – Olümpia 40 Tallinna ring

Muhu väina regati kaldaprogrammi näeb siit:  muhuvain.ee/regatt2020/uritused
Regati kodulehekülg: muhuvain.ee
Regati Facebooki lehekülg - facebook.com/muhuvainaregatt    
Regati Instagram: instagram.com/muhuvainaregatt
GPS jälgimine sportrec.eu/?page_id=671

A. Le Coq Muhu väina regatti korraldavad Kalevi Jahtklubi ja Pärnu Jahtklubi koostöös Eesti Jahtklubide Liiduga. Muhu Väina regati toetajad on A. Le Coq, Helly Hansen/Sportland, DSV, Volvo Trucks Estonia, Amserv/Toyota, Alexela, Pro Marine, Alter Marine, Tactical Foodpack, Hiiu vald, Hiiumaa Sadamad, Santa Maria, Rahva Raamat, Haven Kakumäe, Eesti Vabatahtlik Mere- ja Järvepääste, Pärnu linn, Tallinna linn, Sportity.

Tagasi üles